Main School

Boys

BOYS FOOTBALL ACADEMY FIXTURES & RESULTS

08/09/16

1ST TEAM

FA YOUTH CUP v Hullbridge (A) Olamiji Ayoola x 2, Joel Brown-Bampoe, Warren Kayembe

 

4 – 3 (W)

14/09/16

2ND TEAM

ESSEX COLLEGES v Shenfield (A) Ben Brako-Hiapah, Clivert Ayisi-Ansah

2 – 0 (W)

21/09/16

2ND TEAM

ESSEX COLLEGES v Rushcroft (A) Golden Igbineweca, Reyen El-Hafidi, Rowan Newland

8 – 3 (L)

22/09/16

1st TEAM

FA YOUTH CUP v Tower H (H) Warren Kayembe, Solomon Ogunwomoju, Godfrey Kambaza

3 – 1 (W)

28/09/16

2ND TEAM

ESSEX COLLEGES v Palmers (A) Darnell Bromfield, Reyen El-Hafidi, Yassier Naco, Rowan Newland

4 – 0 (W)

30/09/16

1ST TEAM

ESFA ELITE SCHOOLS CUP v Newham Boys (H) Reyen El-Hafidi x2 Emmanuel Obeng-Kouassi, Keiran Roland, Solomon Ogunwomoju x 3, Jordan Masungi-Noongala, Nathan Douglas

9 – 0 (W)

05/10/16

1ST TEAM

NATIONAL LEAGUE v Sutton Utd (H) Mark Omotobora x 2, Darnell Bromfield

3 – 3 (D)

05/10/16

2ND  TEAM

ESSEX COLLEGES v Redbridge College (A) Keifer Cole x 4, Aarif Seidu, Andrejus Bagdavivicus, Rowan Newland x 5, Kyron Onireti

12 – 0 (W)

06/10/16

1st TEAM

FA YOUTH CUP v Tilbury (H) Warren Kayembe,l Solomon Ogunwomoju, Joel Brown-Bampoe, Godfrey Kambaza

4 – 0 (W)

12/10/16

1ST TEAM

NATIONAL CUP v Borehamwood Blues (A) Jayde Abraham x 2, Jordan Masungi-Noongala, Solomon Ogunwomoju

4 – 1 (W)

12/10/16

2ND TEAM

ESSEX COLLEGES v Havering College (H) Josh Birdie

1 – 1  (D)

19/10/16

1ST TEAM

NATIONAL CUP v Thurrock (A) Emmanual Obeng-Kouassi

1 – 0 (W)

20/10/16

1ST TEAM

FA YOUTH CUP v Rushdon & Higham  Solomon Ogunwomoju,  Sam Mvemba, Misha Djemaili,Godfrey Kambaza, Warren Kayembe

5 – 0 (W)

25/10/16

1ST TEAM

ESFA ELITE SCHOOLS CUP v Overton Grange (H) Reyen El-Hafidi, Solomon Ogunwomoju, Misha Djemaili

3 – 1 (W)

01/11/16

1ST TEAM

FA YOUTH CUP v MK Dons (A) Warren Kayembe

6 – 1 (L)

02/11/16

2ND TEAM

ESSEX COLLEGES v Warren School Rowan Newland x 2

2 – 0 (W)

09/11/16

1ST TEAM

NATIONAL CUP v Brentwood Town (H)

1 – 0 (L)

09/11/16

2ND TEAM

ESSEX COLLEGES v Shenfield (A) Rowan Newland, Ben Brako-Hiapah

2 – 1 (W)

16/11/16

1ST TEAM

NATIONAL CUP v Aldershot Town (A) Keiran Roland, Solomon Ogunwomoju, Godfrey Kambaza

3 – 0 (W)

23/11/16

1ST TEAM

NATIONAL LEAGUE v Braintree Town (H) Solomon Ogunwomoju x 3, Godfrey Kambaza x 2, Nathan Douglas x 2

7 – 0

(W)

30/11/16

2ND  TEAM

ESSEX COLLEGES v Gable Hall (A) Misha Djemaili, Nathan Douglas

2-1

(W)

02/12/16

1st TEAM

NATIONAL LEAGUE v Dagenham & Redbridge (H) Misha Djemaili, Nathan Douglas

2-2

05/12/16

 

1st

TEAM

NATIONAL ELITE SCHOOLS CUP Olamiji Ayoola, Godfrey Kamsaza

2 -1

(W)

08/12/16

1st

TEAM

EBDON CUP V Kingsford (H) Rowan Newland, Bosun Oladie

2 -1

(W)

07/12/16

1st TEAM

NATIONAL LEAGUE v Romford (H) Godfrey Kambaza, Adem Mazreku, Solomon Ogunwomoju x 2, Reyen El-Hafidi, Golden Igbineweka,

6 –2

(W)

14/12/16

1ST TEAM

NATIONAL LEAGUE v Grays (A) Warren Godfrey, Kayembe Kambaza

2 -1

(W)

06/01/17

 

1ST

TEAM

ESSEX OPEN CUP Quarter-final v HARRIS ACADEMY (H) Solomon Ogunwomoju x 2, Jayde Abraham, Reyen El-Hafidi

4 – 1

(W)

11/01/17

1ST TEAM

NATIONAL LEAGUE v West Ham (H) Sam Mvemba, Emmanuel Obeng-Kouassi

2 – 1

(W)

11/01/17

2ND TEAM

ESSEX COLLEGES v Rushcroft (H) Ryan Knight

1 -2

(L)

18/01/17

1ST TEAM

NATIONAL LEAGUE v West Ham (A) Solomon Ogunwomoju x 3, Kieran Roland, Adem Mazreku

5-1

(W)

25/01/17

 

2nd TEAM

ESSEX COLLEGES v Havering College (A) Kieran Roland, Josh Birdie

2 – 0

(W)

27/01/17

 

1ST

TEAM

ESSEX OPEN Semi-Final v Plume (H) Misha Djemaili, Solomon Ogunwomoju x 2, Nathan Douglas

4 -0

(W)

01/02/17 

 

2ND

TEAM

ESSEX COLLEGES v Coopers Coburn (H) Afolabi Sayemi x 2

2 – 3

(L)

08/02/17

 

1ST TEAM

NATIONAL LEAGUE v Sutton Utd (A) Kieran Roland, Reyen El-Hafidi, Rowan Newland

3 –1

(W)

22/02/17

 

2ND TEAM

ESSEX COLLEGES v Gable Hall (H) Reyen El-Hafidi, Jayde Abraham, Misha Djemaili

3 -0

(W)

22/02/17

 

1ST

TEAM

NATIONAL LEAGUE  v Borehamwood (A) Misha Djemaili, Jayde Abraham, Reyen El-Hafidi

3- 0

(W)

01/03/17

1ST TEAM

NATIONAL LEAGUE v Thurrock (H) (Hornchurch) Solomon Ogunwomoju, Warren Kayembe

 

2 -0

08/03/17

 

2ND TEAM

ESSEX COLLEGES v Coopers Coburn (A) Shemar Dawes, Afolabi Soyemi-Olaide x 2, Bosun Olajide,

4 -1

(W)

10/03/17

 

1ST

TEAM

COOMBER CUP Semi-Final v Plume (H) Warren Kayember, Josh Birdie

2 -0

(W)

15/03/17

 

1ST TEAM

NATIONAL LEAGUE v Aldershot Town (H) (Hornchurch) Olamiji Ayoola, Kieran Roland, Misha Djemaili,

3 -2

(W)

22/03/17

 

1ST TEAM

NATIONAL LEAGUE v Braintree Town (A) Emmanuel Obeng-Kouassi x 2 Roland Newland, Jayde Abraham, Godfrey Cambaza

5- 0

(W)

24/03/17

 

1ST

TEAM

NATIONAL LEAGUE v Dagenham & Redbridge (A)

 

29/03/17

 

1ST TEAM

NATIONAL LEAGUE v Boreham Wood Blues (H)

(Hornchurch)

 

05/04/17

 

1ST TEAM

NATIONAL LEAGUE v Romford (A)

 

26/04/17

 

1ST TEAM

NATIONAL LEAGUE v Grays Athletic (H) (Hornchurch)